Co wpływa na Twoją decyzję przy wyborze odpowiedniej wanny?

Aktualności, Porady Data publikacji: 11/05/2018

Co wpływa na Twoją decyzję przy wyborze odpowiedniej wanny?

Co wpływa na Twoją decyzję przy wyborze odpowiedniej wanny?

Przy planowaniu łazienki  to właśnie wybór odpowiedniej wanny powinien znajdować się na szczycie listy naszych priorytetów. Chociaż niektórzy rezygnują z wygody oferowanej przez wanny w zamian za bardziej wydajne kabiny prysznicowe, to wybór ten rzadko zależy od preferencji, nie biorąc pod uwagę ograniczeń przestrzeni. W związku z tym bardzo prawdopodobne jest, że chcesz umieścić wannę w łazience, a jedyne pozostające pytania bez odpowiedzi to rodzaj wanny, która jest idealnym wyborem do Twojego pomieszczenia i perfekcyjnie trafi w Twój gust.

Aby dotrzeć do sedna wszystkich istotnych kwestii, które mogą wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję, podajemy kilka przydatnych wskazówek.

1. Zmierz przestrzeń

Zanim zaczniesz patrzeć na projekty i style, musisz zmierzyć przestrzeń dostępną w łazience i zdecydować, jak duża może być wanna, aby pomieszczenie pozostało harmonijne i praktyczne. Nawet jeśli masz małą łazienkę, nadal możesz wybrać wannę.

Jeśli przestrzeń jest jednak Twoją główną przeszkodą, możesz zastanowić się nad wyborem pomiędzy prysznicem a wanną, ale przy odrobinie kreatywnej manipulacji przestrzenią, możesz mieć jedno i drugie. Wystarczy połączyć wannę z kabiną nawannową i można cieszyć się kąpielą zarówno wannie jak i pod prysznicem.

 2. Ustal budżet

Musisz ustalić budżet jakim dysponujesz. Pomaga to ograniczyć możliwości wyboru tylko do wanien, na które można sobie pozwolić. Wolnostojące i zatopione wanny są zazwyczaj droższe niż wanny klasyczne. Weź również pod uwagę koszt instalacji. Obliczenie, ile możesz, rozsądnie, wydać na nową wannę, zanim zaczniesz szukać stylów do wyboru to dobry pomysł.

3. Pomyśl o przystosowaniu swojej kanalizacji

Zastanów się nad wszystkimi opcjami, zanim zaczniesz myśleć o przystosowaniu swojej kanalizacji. Pamiętaj, że elegancka i ponadczasowa instalacja może dodać do 4% wartości twojego domu, więc absolutnie warto zainwestować czas i pieniądze.

Eksperci jednoznacznie ocenili, że dom bez wanny będzie wart mniej niż dom, który ją ma i jest mniej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców, szczególnie jeśli nieruchomość jest wystarczająco duża dla rodziny. Problem będzie nieco mniejszy, jeśli dom jest mały. Generalnie uważa się, że inwestowanie w wannę nie będzie stratą kapitału, ale rozsądną decyzją.

 4. Wybierz odpowiedni materiał

Twoja wanna może być wykonana z wielu różnych materiałów, z których każdy będzie miał znaczący wpływ na ostateczny koszt, który będziesz musiał zaakceptować. Żeliwne i ceramiczne (kamienne) wanny są zwykle najdroższymi opcjami, a akrylowe wanny dają większe możliwości pod względem kształtu. Można również wybrać wannę stalową lub drewnianą.

 5. Proste, stylowe czy nowoczesne. Jaki model wybrać?

Musisz koniecznie przemyśleć i wziąć pod uwagę styl nieruchomości, zanim wybierzesz styl Łazienki i model wanny. Element spójnego projektu jest niezbędny. Bardzo nowoczesna i niezwykła wanna nie wyglądałaby dobrze w domu z „epoki” i we współczesnej minimalistycznej rezydencji. Istnieje kilka głównych rodzajów wanien: prostokątne, symetryczne i asymetryczne. Powinieneś zapoznać się z każdą opcją i dopiero wtedy zdecydować, która z nich jest odpowiednia dla Ciebie lub która najlepiej będzie wyglądała w Twojej łazience. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się wanny wolnostojące. Są bardzo cenione ze względu na ich elegancję i wszechstronność, ale każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. Wolnostojące wanny są wygodne i mają ponadczasowy urok, dzięki czemu łazienka staje się bardziej efektowna. Nie martw się jednak, że musisz wybrać tradycyjny styl wanny, ponieważ współczesne odmiany są zadziwiająco eleganckie, przyciągają wzrok i oferują bardzo komfortową kąpiel.

Jeśli wolisz mieć wbudowaną wannę, musisz być świadomy faktu że sam kształt wanny nie jest tak ważny, jak cała konstrukcja umożliwiająca jej serwisowanie. Najczęstszymi sposobami maskowania wanny i instalacji hydraulicznej są panele z tworzywa sztucznego, bądź płytki mogące tworzyć piękne, gładkie wykończenie.

6. Ustal miejsce na wannę

Najlepiej wannę umieścić przy oknie. Łazienki z dużymi oknami lub ze szklanymi ścianami oferują możliwość podziwiania wspaniałych widoków podczas relaksu w wannie. Nie jest to jednak możliwe w przypadku wszystkich pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie wanny w narożniku. Aby umiejscowienie wanny w rogu wyglądało na mniej kłopotliwe i wymuszone, szczególnie jeśli wanna nie ma kształtu trójkąta, spróbuj wbudowanej konstrukcji, aby dodać projektowi wnętrza spójności.

Wybierając wannę i jej położenie, należy wziąć pod uwagę szereg mniejszych detali, takich jak kontrasty, które można tworzyć, kolory i wzory, które można łączyć i dopasowywać do siebie.

Wannę możesz ustawić również jako główny element w łazience, umieszczając ją pośrodku pomieszczenia. Zwykle jest to jednak strategia, która sprawdza się w przypadku przestronnych łazienek.

Wybór wanny nie jest tym, gdzie proces się zaczyna i kończy, ponieważ zdecydowanie musisz pomyśleć o doborze odpowiednich akcesoriów. Jeśli chodzi o baterie, musisz wybrać nie tylko idealny kolor i materiał, ale także styl, bowiem wanna i jej doposażenie powinny tworzyć harmonijny zestaw.

 

Aktualności, Porady Data publikacji: 11/05/2018