Jak oszczędzać wodę? - EKO Lifestyle

Aktualności, Porady Data publikacji: 20/02/2018

Jak oszczędzać wodę? - EKO Lifestyle

Jak oszczędzać wodę? - EKO Lifestyle

Coraz częściej spotykamy się z zagadnieniem Eko lifystyle, co ono oznacza? Jest to prowadzenie życia codziennego w ekologicznym stylu, czyli nic innego jak dbanie o środowisko na każdej płaszczyźnie naszego życia. To nic trudnego, wystarczy zmienić nasze rutynowe nawyki.

Słowo EKO stało się ostatnimi czasy bardzo modne. Staramy się nie marnować jedzenia, segregować śmieci, a na zakupy chodzimy z własnymi materiałowymi torbami. Czy możemy zrobić coś więcej aby zadbać o naszą planetę? Oczywiście! Możemy zacząć oszczędzać wodę. Jeżeli natomiast chodzi o światowe zasoby, wygląda to jeszcze mniej zadowalająco.

Dlaczego oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody zagwarantuje nam nie tylko niższe rachunki. Mimo, że większość z nas ma swobodny dostęp do wody zdatnej do picia, nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasz kraj jest zaliczany do ubogich pod względem zasobów wody, które wynoszą ok. 187 mld m3. Daje to mniej więcej, po przeliczeniu, ok. 1800m3 na jednego polaka. 71% powierzchni naszej planety stanowi woda, z czego 2,5% to woda słodka, ale woda pitna to już tylko 0,01%. Badania WHO wskazują, że około 1,1 miliarda populacji nie ma dostępu do wody zdatnej do picia.

Jak oszczędzać wodę?

Przede wszystkim warto jest zmienić swoje codzienne nawyki w kuchni i łazience.

 • Zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów, golenia się czy nawet mydlenia rąk, podczas ich mycia. Pozostawianie bieżącej wody podczas mycia zębów może powodować stratę nawet 9 litrów wody na minutę!
 • Skróć czas spędzony pod prysznicem i zakręcaj wodę w trakcie mydlenia ciała – używaj bieżącej wody do spłukania ciała. 10 minutowy prysznic to strata nawet 180 litrów wody- czyli tyle co napełnienie wanny. W trakcie 4 minutowego prysznicu zużyjemy już jedynie 60 litrów wody.
 • Jeśli wybierasz wannę, wybierz taką, która ma małą pojemność. Wannę napełniaj wodą maksymalnie do jej połowy, najlepiej do 1/3 jej głębokości.
 • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety, nie wyrzucając do niej różnego rodzaju śmieci- chusteczek, niedopałków itp.
 • Wybieraj urządzenia AGD takie jak pralka czy zmywarka o klasie co najmniej A. Korzystając z tych urządzeń wybieraj programy „EKO”, pozwalają one na optymalną oszczędność wody oraz energii.
 • Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą.
 • Sprawdź szczelność urządzeń – baterii oraz spłuczki w toalecie. Cieknąca spłuczka potrafi rocznie wygenerować zużycie 30m3 wody.
 • Zainwestuj w dzbanek filtrujący i napełniaj go wodą z kranu zamiast kupować wodę butelkowaną. Wyprodukowanie jednej plastikowej butelki pochłania 3 razy więcej wody niż stanowi jej objętość.
 • Wodę niezawierającą detergentów, np. taką po umyciu owoców, wykorzystuj ponownie – np. do podlania ogrodu.
 • Do podlania roślin możesz wykorzystywać deszczówkę.
 • Myjąc samochód, używaj wiadra z wodą zamiast bieżącej wody z węża ogrodowego. Pozwala to na zaoszczędzenie ok. 80 litrów wody.

Jak widać woda jest nieodzownym towarzyszem praktycznie każdej naszej codziennej czynności. Zmieniając nasze nawyki, zimniejszymi jej zużycie do potrzebnego minimum. Tym samym przyczyniamy się do dbałości o przyszłość naszej planety, ale także łatamy nasz domowy budżet.

Aktualności, Porady Data publikacji: 20/02/2018