Zieleń w łazience

Aktualności, Porady Data publikacji: 09/03/2017

Zieleń w łazience

Zieleń w łazience

Rośliny są świetnym sposobem na ożywienie i ocieplenie przestrzeni w naszym domu, stawiają kropkę nad i każdemu wnętrzu i są uniwersalnym sposobem na dekorację, bez względu w jakim stylu mamy wykończone mieszkanie. W łazience równie dobrze zdadzą egzamin.

Wbrew pozorom łazienka może być świetnym miejscem dla wielu roślin. Przede wszystkim pozwala na to wilgoć, która w niej panuje – powietrze jest ciepłe i nasycone parą wodną. Jest to idealny mikroklimat dla wielu roślin, szczególnie tych tropikalnych.

Rozproszone światło w łazience

Jeśli nasza łazienka posiada jedynie nieduże okno będzie idealnym miejscem do hodowli roślin, których naturalnym miejscem występowania są wilgotne lasy tropikalne. Takie gatunki roślin przyzwyczajone są do rozproszonego światła i stale zachowanej wilgoci.

Świetnym pomysłem w takiej łazience będzie ustawienie paproci. Storczyki nadadzą łazience elegancji i wykwintnego wyglądu dzięki pięknym kwiatom, które mają szeroką gamę barw i wielkości, dlatego z łatwością wybierzemy gatunek, pasujący do wykończenia naszej łazienki.

Łazienka bez okna

Mimo, że nie istnieją gatunki roślin doniczkowych, które potrafią egzystować bez światła słonecznego, jest wiele sposób na to, żeby cieszyć oczy ich zielenią w łazience, nie posiadającej okna. Jednym z takich rozwiązań jest kupno dwóch okazów, które są wyjątkowo odporne na brak światła. Jeden z nich stawiamy w wybranym przez siebie miejscu w łazience, a drugi w innym oświetlonym pomieszczeniu, wystarczy je tylko po ok. 5-10 dniach zamieniać miejscami. Jednak lepszym pomysłem jest zakupienie specjalnych lamp przeznaczonych do uprawy roślin, które potrafią zastąpić światło słoneczne. Sprawdzą się tutaj świetlówki kompaktowe, lampy sodowe lub ledowe. Takie światło powinno oświetlać rośliny z góry- w odległości ok. 40-60 cm przez ok. 10-12 h na dobę.

Świetnymi roślinami do łazienki nie wyposażonej w okno będzie m.in. Skrzydłokwiat , który jest rośliną tropikalną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji. Kwiat wymaga wilgotnego i półcienistego miejsca, a optymalna dla niego temperatura oscyluje w granicach 18°C – 21°C, ponadto Skrzydłokwiat cechuje zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Jakie kwiaty na pewno nie nadają się do łazienki?

Ze względu na dużą wilgotność, panującą w łazience nie wszystkie rośliny będą się w niej dobrze czuć. Przede wszystkim nie ustawiajmy w łazience roślin, które lepiej radzą sobie z przesuszeniem podłoża niż z jego nadmiernym przelaniem. Na pewno nie najlepszym pomysłem będzie ustawienie w łazience kaktusów i sukulentów.

 

Aktualności, Porady Data publikacji: 09/03/2017